Kişisel Gelişim

Başarılı Olmak ve Başarı Potansiyeli

Başarı kelimesi, hayatımızın her anında karşımıza çıkan, bir sözcükten çok daha öte anlamlar içeren bir yaşam biçimidir.

Hayatın her döneminde “başarılı olmak” sözü bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bebeklik dönemlerinde konuşma ve yürüme başarısı, çocukluk döneminde kendi kendine kıyafet giyme ve tuvalet ihtiyacını giderme başarısı, okul döneminde okuma ve yazma başarısı, sonrasında üniversite sınavı kazanma başarısı ve akabinde meslek sahibi olarak iş hayatın atılma ve mesleğe sürdürme başarısı ve daha birçok örnek hayatın olağan akışının adeta bir parçası haline gelmiştir.

Geçmişten bugüne yaşadığımız veya gelecekte yaşayacak olduğumuz tüm bu durumlar, aslında başarılı olmanın “vazgeçmemek” olduğunu bize göstermektedir. Nitekim çocukların istedikleri herhangi bir şeye ulaşmak için ağlamaları ve o şeye ulaşıncaya kadar da ağlamalarını sürdürmeleri, vazgeçmemenin, başarıya ulaşmanın ön koşulu olduğunu bize gösteren en güzel örneklerden birisidir. Dolayısıyla başarıya ulaşmak için süreklilik-devamlılıksağlanmalıdır. Başarılı olmak için atılması gereken ilk adımı bebeklik döneminden itibaren zaten atmış durumda olan insanoğlu, günümüz koşullarında ise başarılı olmak konusunda birtakım sorunlar yaşamaktadır. Herhangi bir işten çabuk vazgeçme, üşenme hali, önyargı, kendine güvensizlik gibi nedenler bu sorunun oluşmasındaki başlıca sebeplerdir. Halbuki her insanın içinde çıkarılmayı bekleyen mutlaka bir başarı potansiyeli vardır. Burada önemli olan kendi potansiyelinin farkına varmaktır. Bu potansiyelinin farkında olan insanlar, başarılı olmak sözünü sadece lafta bırakmayıp, eyleme dönüştürmüş ve sonuç itibariyle de başarıya ulaşmışlardır.  Herhangi bir işte büyük başarılar elde etmeyi düşünmek yerine, o başarıya ulaşma noktasında küçük bir adım atmak başarı noktasında çok daha yararlı olacaktır.

Sonuç olarak başarılı olmak için, başarı potansiyelimizin içimizde olduğunun farkına vararak hareket etmeli, önyargılı olmamalı, ulaşılması zor gibi görünen şeylerin aslında ulaşılıncaya kadar zor olarak nitelendirilmesi, başarıya ulaşma noktasındaki problemleri ortadan kaldıracaktır. Başarıya ulaşacağını düşünen, bu düşüncesini atacağı ufak bir adımla destekleyen ve başarı potansiyelinin kendi içinde olduğunu bilerek süreklilik çerçevesinde hareket eden insanlar, başarılı olmanın sırrını çözmüş ender kişilerdir. Hayat yolculuğunuzda, içinizdeki potansiyeli ortaya çıkararak kazanacağınız nice başarılara.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Mektup